top of page

Раніше , у розмові з батьками , я розповідав , що у початківців, зовсім юних спортсменів важливо підтримувати мотивацію через інтерес, гру, так як провідна діяльність дітей - ігрова.


Що ще важливо застосовувати, включати в тренувальний і змагальний процес, щоб формувати, зберігати і посилювати мотивацію юних спортсменів

- Усвідомленість.

Детальніше розберемо цей момент.

 Не раз чула від уже дорослих спортсменів, що мотивації "пахати" на тренуваннях не було, поки не прийшло розуміння, усвідомлення навіщо все це потрібно, навіщо змушують робити ту чи іншу вправу.


 І, як правило, приходила ця усвідомленість вже ближче до 12 років або пізніше.  І добре, якщо хтось "дожив" в спорті до цієї усвідомленості, так як багато дітей саме в підлітковому віці кидають спорт.  І, до речі, багато хто потім шкодують про це.

Отже, як розвивати цю усвідомленість раніше, щоб спортсмени були мотивовані і довше залишалися в спорті.


1) Свідомість дій . На тренуваннях потрібно пояснювати, навіщо потрібен той чи інший елемент в програмі підготовки.  І розмовляти потрібно грамотно, по-дорослому, але, одночасно, на доступній для дітей мові.

Пояснювати потрібно з самого початку, як тільки дитина починає ходити в секцію.  Важливо доносити всі виконувані дії до його розуміння, прийняття.

Приклад для зовсім юних спортсменів: "на початку тренування ми проводимо гарну розминку, що запустити наш організм, щоб кров швидше стала протікати по кровоносних судинах і швидше доносити корисні речовини, кисень до кожного м'яза, а також до головного мозку; і тоді спортсмен швидше і  краще все запам'ятовує, краще виступить на майбутніх турнірах ".

 Школярам вже можна давати більш детальну інформацію про те, як працює організм.  Що дає ту чи іншу вправу, як розвиває тіло або в цілому витривалість.  Можна показувати на спеціальних картинках.

Якщо ви хочете усвідомлених, грамотних, мотивованих спортсменів - все це потрібно робити.


 2) Плановість

Важливо вести Щоденник спортсмена, в якому дитина повинна сама фіксувати все: що, скільки і для чого робить на тренуванні.  Періодично разом з тренером відслідковувати зміну показників (сили удару, висоти стрибка, розтяжки і т.д. і т.п.).  Порівнювати зміни, докладені зусилля в тренувальному процесі з результатами на змаганні, робити висновки і ставити завдання на наступний період підготовки до стартів.

В ідеалі на початку сезону у кожного спортсмена, який бере активну участь у змагальній діяльності, повинен бути план.

 І в плані ні в якому разі (!) Не повинні стояти одні перемоги.  На кожен старт повинні стояти якісні завдання, вирішуючи які спортсмен підходить до якогось найбільш важливого старту.

Оріентир на одні перемоги працює проти спортсмена, викликаючи непотрібний страх, невпевненість в собі.

Цей план повинен бути у тренера, у спортсмена, і що не менш важливо - у батьків юного спортсмена.  Батьки також повинні розуміти важливість планової роботи з їх дитиною, а не заганяти своїх дітей своїми непотрібними очікуваннями перемоги.


3) Діалог

Потрібно говорити з дітьми-спортсменами.  Розмовляти про страхи, переживання, радощі, бажання, цілі.

 Промовляючи все це з батьками, тренером, дитина вчиться відстежувати і формулювати свої думки, відчуття, стан.

Потрібно разом з ним радіти перемогам, разом "переживати" поразки, разом знаходити шляхи вирішення проблемних ситуацій.  Саме так розвивається емоційний інтелект, який необхідний спортсменам, щоб вміти управляти собою в стресовій ситуації в ході змагань.


 

4) Осмислення ставлення до тіла

Розвивати усвідомлене, грамотне ставлення до свого тіла, організму також важливо з самого початку спортивного шляху.

 Харчування, режим праці та відпочинку, сон, розвиток головного мозку - значимість для спортивних результатів цих моментів повинні формуватися і перебувати в області розуміння у спортсменів з самого початку.

 І розмовляти про це потрібно знову ж таки "по-дорослому", показуючи важливі моменти на наочному матеріалі.  Тільки так можна формувати осмислене ставлення спортсмена до цих питань, щоб потім не доводилося використовувати непрацюючі заборони і обмеження.


 І якщо думаєте, що вашим дітям "рано" говорити про це - дарма!  Дитина з 4-х років уже здатна сприймати таку інформацію, приймати і розуміти, якщо доносити в адекватному, доброзичливому, а швидше у пізнавальному вигляді і доступною мовою.


5) Осмислення ставлення до думок, почуттів

 Про це частково я вже написав в п. 3. Додам, що окрім бесід для розвитку емоційного інтелекту і навичок саморегуляції в тренувальний процес важливо включати навчання наступним способам і техніці: ідеомоторне і аутогенне тренування, нервово-м'язова релаксація, дихальні і медитативні практики, йогу і  ін. Можна використовувати техніки арт-терапії, для того щоб "озвучувати" послання тіла.

І така робота потрібна в регулярному форматі, щоб ваші спортсмени вміли розуміти себе і управляти своїми станами.

 Все перераховане - це базові елементи ментальної та психологічної підготовки до змагань.  Завдяки цій роботі підвищується усвідомленість і зміцнюється мотивація спортсмена.

Якщо ідуть фактори нерозуміння, непередбачуваності, випадковості, зовнішнього впливу на результативність, то це , як правило, підвищує рівень тривоги і знижує мотивацію.

Думки і дії спортсмена стають ключовими в досягненні його успіху.  Тренувальний і змагальний процеси стають зрозумілими і спортсмен може бачити пряму залежність своїх результатів від власних дій.

Відповідно до теорії мотивації  в основі мотивації людини лежить власне зусилля, усвідомлення своєї ролі і своїх здібностей в досягненні результату, саме це (!) дає задоволення і формує мотивацію.

 
 
 

Comentários


ukraine.gif
bottom of page